Sygnalizacja świetlna

Sygnalizacja świetlnaKażdy zna znaczenie podstawowych kolorów sygnalizacji świetlnej, czerwony żółty zielony, wymieni nawet dziecko. Czerwony kolor oznacza zakaz wjazdu/wejścia na skrzyżowanie/pasy, zielony natomiast pozwala na przekroczenie jezdni czy wjazd za sygnalizator. Sygnalizacja świetlna stała się nieodłącznym elementem życia każdego miasta. Praktycznie każdego dnia na swojej drodze spotykamy sygnalizację świetlną w różnych jej odmianach.  Aby sygnalizacja mogła działać prawidłowo, należy opracować programy sygnalizacji świetlnej, które decydują o sposobie wyświetlania i nadawania sygnałów. W zależności od skrzyżowania, sygnalizacje świetlne mogą być proste (przejście dla pieszych) lub bardzo rozbudowane, wymagające jednoczesnej pracy kilku sterowników.

Sygnalizacja świetlna dla pieszych

Najczęściej spotykamy się z sygnalizacją świetlną na przejściach dla pieszych, pomagającą pieszym na przekroczenie jezdni. Zdarza się, że sygnalizacja wyposażona jest w przyciski, które przyznają sygnał zielony dopiero po jego wciśnięciu. W ostatnich latach, w dużych miastach z racji priortetowania ruchu pieszego odchodzi się od przycisków na rzecz stałego miejsca pieszego w cyklu świetlnym. Pieszy otrzymuje więc sygnał zielony co cykl bez konieczności naciskania i aktywacji przycisku. Z sygnalizacją świetlną tego typu bardzo często można się spotkać przy szkołach lub instytucjach publicznych.

Sygnalizacja świetlna dla pojazdów

Sygnalizacja świetlna sygnalizatoryZ tym rodzajem sygnalizacji spotykają się kierowcy codziennie przemierzający drogę z domu do pracy. Praktycznie w każdym mieście znajduje się sygnalizacja świetlna kierująca ruchem na większych skrzyżowaniach. Sygnalizacja świetlna zapewnia większe bezpieczeństwo ruchu, pozwala kierowcom wyjeżdżającym z drogi uporządkowanej na wykonanie bezpiecznego manewru skrętu w lewo, a pojazdom na drodze głównej zapewnia płynność jazdy. Sygnalizacja świetlna może być stałoczasowa czyli taka gdzie długości sygnałów ustalone są z góry i nie zależą od natężenia ruchu i akomodacyjna gdzie w zależności od ruchu długości sygnałów dostosowują się do aktualnych potrzeb ruchowych.

Sygnalizacja świetlna projektowanie

Programy sygnalizacji świetlnej, z uwagi na swoje kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego muszą być uzgodnione z zarządcą drogi, policją a dopiero następnie zatwierdzone przez zarządce ruchu. Sygnalizacja świetlna podczas swojej pracy powinna być obserwowana i w razie konieczności korygowana/dostosowywana do zmieniającego się ruchu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sygnalizacja świetlna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.